Wraz z wiekiem skóra twarzy traci sprężystość i młody wygląd. Pojawiają się pierwsze zmarszczki i inne oznaki starzenia. Czy można spowolnić ten proces? Jednym ze sposobów na przywrócenie skórze młodego wyglądu może być laserowe odmładzanie twarzy. Na czym polega i jak dokładnie wygląda ten zabieg? Dla kogo jest polecany?
Dlaczego skóra się starzeje?
Jest wiele czynników, które wpływają na procesy starzenia się skóry. Dlatego też u różnych osób starzeje się ona w różnym tempie. U niektórych pierwsze zmarszczki i oznaki starzenia (przebarwienia, kurze łapki, utrata jędrności itp.) pojawiają się już po 30. roku życia; podczas gdy u innych skóra po czterdziestce wygląda wciąż młodo.
Widoczne oznaki starzenia skóry to przede wszystkim efekt spowolnionych procesów regeneracyjnych. Nasza skóra z wiekiem “odbudowuje” się coraz wolniej. Z upływem lat następuje także zmniejszenie produkcji kolagenu (jednego z budulców naszej skóry, który odpowiada za jej elastyczność) oraz – co za tym idzie – zmniejszenie ilości włókien elastynowych w skórze. Czynniki te powodują, że skóra wiotczeje i traci młodzieńczą jędrność. Pojawiają się także pierwsze zmarszczki. Efektywną metodą przeciwdziałania starzeniu się może być laserowe odmładzanie skóry twarzy.
Laserowe odmładzanie skóry: dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Zabieg laserowego odmładzania skóry twarzy (laserowy lifting twarzy) przeznaczony jest dla każdej osoby, która dostrzega u siebie oznaki starzenia skóry i chciałaby im aktywnie przeciwdziałać. Wyjątkiem są osoby, u których występują przeciwwskazania do zabiegu (zobacz: ramka). W jakim wieku można wykonać laserowe odmładzanie skóry? Opinie na ten temat są podzielone, ponieważ skóra starzeje się w różnym tempie. Nie istnieje więc jedna odgórnie określona granica.
Na czym polega laserowe odmładzanie skóry twarzy?
Laserowy lifting skóry twarzy można przeprowadzić różnymi metodami i przy użyciu różnych głowic lasera. Ich dobór zależy przede wszystkim od:
• intensywności efektu, jaki chcesz uzyskać,
• stopnia zaawansowania procesów starzeniowych w skórze,
• preferowanego czasu rekonwalescencji po zabiegu.
Do wyboru masz m.in. zabiegi z użyciem głowic:
- NIR: która pozwala na laserowe odmładzania skóry metodą termoliftingu. W tej metodzie dochodzi do obkurczenia włókien elastynowych w skórze pod wpływem precyzyjnie wprowadzanego w głąb skóry promieniowania laserowego o wysokiej temperaturze.
- iPixel Er:YAG 2940nm, która powoduje mikrouszkodzenia w skórze. Celem zabiegu jest pobudzenie skóry do intensywnej regeneracji i produkcji nowego kolagenu, co daje intensywny efekt uelastyczniający i pomaga przywrócić “młodszy” kontur twarzy;
- High Power Q-Switched 1064/532 nm, która pozwala na szybki lifting skóry, bez konieczności gojenia czy rekonwalescencji.
Laserowy lifting twarzy: jakich efektów można się spodziewać?
Odmładzanie skóry twarzy laserem pomaga ujędrnić i uelastycznić skórę, zmniejsza widoczność pierwszych zmarszczek i spowalnia powstawanie kolejnych. Bezinwazyjny laserowy lifting to sposób na przywrócenie bardziej wyrazistego owalu twarzy oraz poprawę napięcia skóry. Ogromną zaletą zabiegu jest fakt, że jego efekty są zauważalne natychmiast. Nieinwazyjny lifting laserowy może być więc sposobem “odmłodzenia” skóry np. przed ważnym wyjściem.
Czy laserowe odmładzanie skóry jest bolesne?
Nie, zabieg jest niemal całkowicie bezbolesny. Zależnie od wyboru rodzaju głowicy laserowej, skóra może być jednak mniej lub bardziej zaczerwieniona oraz wymagać rekonwalescencji (do 14 dni) oraz specjalnego traktowania. Do 3 miesięcy po zabiegu należy także stosować kremy wysokim filtrem UV.
Odmładzanie skóry laserem: przeciwwskazania
Laserowe odmładzanie skóry, podobnie jak inne zabiegi z użyciem lasera, nie może być wykonywane w przypadku występowania u pacjenta niektórych schorzeń i stanów. O jakich sytuacjach mowa?
Przeciwwskazania do zabiegu laserowego odmładzania twarzy to m.in.:
• ciąża i karmienie piersią,
• choroby skóry (np. trądzik, opryszczka, łuszczyca, bielactwo itp.),
• choroba nowotworowa,
• przyjmowanie leków lub ziół światło-uczulających, tj. powodujących zwiększoną wrażliwość na światło (np. dziurawiec),
• świeża opalenizna lub korzystanie z solarium w ciągu ostatnich 30 dni
• padaczka,
• niewyrównana cukrzyca.
To oczywiście zaledwie najważniejsze, ale nie jedyne z istniejących przeciwwskazań. O wszystkich z nich warto poinformować lekarza już na etapie planowania i przygotowań do zabiegu.