Wycięcie guza piersi

(tumorektomia)

Usuwanie guzków w piersiach – Tumorektomia – Uniestetica Kraków

Nie wszystkie guzki w piersiach są złośliwe, jednak wszystkie należy sprawdzić pod tym kątem. Jeśli więc zaobserwujesz u siebie niepokojace zmiany, nie zwlekaj z wizytą u lekarza i wykonaniem niezbędnych badań diagnostycznych. W większości przypadków zmiany w piersiach mają charakter łagodny i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Mimo wszystko jednak niezbędna może okazać się tumorektomia (czyli chirurgiczne usuwanie guzków w piersiach). Do najczęściej występujących guzów łagodnych piersi zaliczamy włókniakogruczolaki. W związku z tendencją do ich wzrostu zaleca się wycięcie guzka piersi.

Usuwanie guzków w piersiach – na czym polega zabieg?

Sposób usuwania guzków w piersiach zależy od rozmiaru guza. Małe guzy o średnicy do 2 cm można usunąć przy pomocy biopsji mammotomicznej, a w przypadku rozmiaru powyżej 2 cm zaleca się biopsję chirurgiczną otwartą, czyli chirurgiczne usuwanie guzków w piersiach.

Cięcie prowadzi się w miejscu najłatwiejszym do ukrycia blizny. Guz usuwany jest z wąskim marginesem okalającej go tkanki i przesyłany do badania histopatologicznego. Wycięcie guzka piersi odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Tumorektomia – wskazania do zabiegu

Wycięcie guzka piersi służy wykonaniu histopatologii. Jeśli w rodzinie pacjentki są kobiety i mężczyźni, którzy mają historię choroby nowotworowej, powinna ona tym bardziej, samodzielnie, dotykowo co miesiąc badać swoje piersi. Warto pamiętać, że samobadanie zalecane jest każdej kobiecie, również tej, u której dotąd w rodzinie nie występowały chorób onkologiczne. W sytuacji, jeśli odkryje ona zmianę, powinna zgłosić się do lekarza i kliniki na usunięcie guzka piersi i badanie histopatologiczne, które wykaże charakter guza.

Usuwanie guzków w piersiach – efekty operacji

Usuwanie guzków w piersiach skutkuje usunięciem zmiany nowotworowej. Szybko wykryty i wycięty guzek pozwala na pełne wyleczenie i zachowanie piersi. W razie negatywnego wyniku histopatologii terapia onkologiczna jest kontynuowana.

Wycięcie guzka piersi – czy istnieją przeciwwskazania?

Tumorektomia posiada także sporo przeciwwskazań, o których – jeśli wystąpią – z pewnością poinformuje Cię lekarz. Wśród nich są:

 • nowotwory wieloośrodkowe,
 • zbyt duży rozmiar i stopień rozwinięcia guza,
 • rozległe mikrozwapnienia w piersi,
 • napromienianie obu piersi,
 • schorzenia tkanki łącznej,
 • zły ogólny stan zdrowia,
 • ciąża.

Usunięcie guzka piersi jest poprzedzone zwykle również badaniami takimi jak:

 • grupa krwi,
 • morfologia,
 • INR,
 • APTT,
 • antygen HBs,
 • przeciwciała anty HCV.

Należy też dostarczyć aktualne wyniki badania USG piersi. U pań powyżej 40. roku życia wymagane jest wykonanie mammografii.

Usunięcie guzka piersi – cena zabiegu

Wycięcie guzka piersi to koszt około 1500-2000 złotych.* Kwotę tę w klinice Uniestetica możesz rozłożyć na wygodne do spłacenia Mediraty. O szczegóły zapytaj personel kliniki.

Powrót do zdrowia po operacji

Gojenie rany po usunięciu guzka piersi trwa około 2 tygodnie.  Lekarz zaleci noszenie opatrunku lub biustonosza uciskowego przez ok. 4 tygodnie. Po tym okresie możesz wrócić do normalnej aktywności życiowej .

Czas trwania zabiegu
1h
Rekonwalescencja
Gojenie rany trwa ok. 2 tyg. Zaleca się noszenie opatrunku lub biustonosza uciskowego przez ok. 4 tyg. powrót do normalnej aktywności życiowej po ok. 4 tyg.
Wymagane badania
grupa krwi, morfologia, INR, APTT, antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, aktualne badanie USG piersi (u Pań 40+ aktualna mammografia)
Znieczulenie
Miejscowe
Cena
1500-2000zł*
Czas trwania zabiegu1h
RekonwalescencjaGojenie rany trwa ok. 2 tyg. Zaleca się noszenie opatrunku lub biustonosza uciskowego przez ok. 4 tyg. powrót do normalnej aktywności życiowej po ok. 4 tyg.
Wymagane badaniagrupa krwi, morfologia, INR, APTT, antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, aktualne badanie USG piersi (u Pań 40+ aktualna mammografia)
ZnieczulenieMiejscowe
Cena1500-2000 zł*
Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!