Mastektomia transgender

Operacja mastektomii u Pacjentów transseksualnych z rekonstrukcją klatki piersiowej

W naszej Klinice jesteśmy trans-friendly, cały personel podchodzi do Pacjentów transseksualnych z odpowiednim wyczuciem i jest nastawiony na pomoc. Rozumiemy jak trudny jest proces tranzycji płciowej i kładziemy nacisk na to by Pacjent czuł się u nas komfortowo. Nasi Chirurdzy Plastyczni przygotowali tę stronę dla Was by lepiej przybliżyć temat przygotowania do operacji, technik operacyjnych i rekonwalescencji.

Kiedy mogę zgłosić się na operację?

Operacja mastektomii u Pacjentów transseksualnych może być wykonana u osób które mają postawione rozpoznanie Dysforii Płciowej (F64) przez swojego lekarza psychiatrę oraz są na terapii testosteronem od minimum sześciu miesięcy.

Dokumenty, które trzeba przedłożyć przed operacją

Wymagana jest opinia lekarza prowadzącego (lekarz posiadający jako drugą specjalizację seksuologia) o tym, że pacjent jest gotowy na operację mastektomii która jest nieodwracalnym etapem tranzycji płciowej. Dodatkowo potrzebne jest zaświadczenie od endokrynologa o terapii testosteronem od min 6 mcy.
Jeżeli współistnieją inne zaburzenia psychiatryczne również będzie potrzebne zaświadczenie od psychiatry, że pacjent może mieć wykonaną operację mastektomii i nie ma ku temu przeciwwskazań.

Czy mogę mieć operację jeżeli nie ukończyłem jeszcze 18 lat?

W większości przypadków zalecamy by Pacjent był pełnoletni w momencie operacji, jest to bowiem operacja nieodwracalna i decyzja musi być dojrzała i świadoma. Jednak dopuszczamy operację w wieku 17.5 lat tylko jeżeli zarówno Pacjent jak i rodzice bardzo nalegają na operację, podpierając decyzję licznymi epizodami depresyjnymi które spowodowane są nieprawidłową płcią. W takich przypadkach pacjent zgłasza się z obojgiem rodziców i zarówno pacjent jak i oboje rodziców muszą wyrazić pisemną zgodę na zabieg. Są to przypadki wyjątkowe kiedy nie tylko Pacjent ale i rodzice sami nalegają żeby taki zabieg wykonać widząc że dziecko przez całe życie bardzo cierpi i rozumieją że jest to krok nieunikniony

Jak przygotować się do operacji?

Oprócz powyżej wymienionych dokumentów czyli zaświadczenia od psychiatry o postawionym rozpoznaniu dysforii płciowej, zaświadczenia od endokrynologa o terapii testosteronem oraz zaświadczenia od lekarza prowadzącego- należy wykonać:

27

USG piersi

Jeżeli w USG piersi nie ma żadnych zmian patologicznych zabieg może być wykonany. Jeżeli w USG piersi wyjdą jakieś zmiany podejrzane należy poszerzyć diagnostykę wg zaleceń radiologa. Zazwyczaj w przypadku torbieli jest to biopsja cienkoigłowa, w przypadku guzka jest to biopsja gruboigłowa. Diagnostyka jest zalecana celem weryfikacji histopatologicznej i po zakończonej diagnostyce zabieg może być wykonany.

1-1 (1)

Badania krwi

Przed zabiegiem około 10 do 14 dni należy wykonać badania laboratoryjne pod kątem operacji w znieczuleniu ogólnym ( 2 x grupa krwi (wynik potwierdzony i niepotwierdzony), glukoza na czczo, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, kreatynina, anty HBs, HBs antygen, anty-HCV oraz EKG).

1-2

Konsultacja anestezjologiczna

Tydzień przed planowanym zabiegiem pacjent ma zaplanowaną konsultacje anestezjologiczną na której weryfikowane są badania laboratoryjne. Pacjent jest badany przez anestezjologa pod kątem znieczulenia i następuje ostateczna kwalifikacja PAMIĘTAJ! Jeżeli chorujesz na jakieś choroby przewlekłe musisz zgłosić ten fakt na pierwszej wizycie u swojego chirurga, który zleci ewentualne dodatkowe badania, które będą potrzebne również na konsultacji anestezjologicznej tak by jak najbezpieczniej przeprowadzić Cię przez okres operacji i znieczulenia ogólnego.

PAMIETAJ!
Jeżeli palisz papierosy, zaprzestań co najmniej 3 miesiące przed operacją. Palenie papierosów istotnie zwiększa ryzyko martwicy brodawki sutkowej oraz powikłań w gojeniu ran.

Jakie stosujemy techniki operacyjne?

Mastektomia prosta z przeszczepem kompleksu brodawka-otoczka ( dalej KBO, ang. „double incision mastectomy with free nipple graft”)

Zabieg ten jest wykonany u pacjentów z dużym, ptotycznym, opadniętym biustem. Usuwany jest najpierw cały gruczoł ( który w calości posyłany jest do badania histopatologicznego) a następnie usuwany jest nadmiar skóry tak by uzyskać płaską klatkę piersiową. W ostatnim etapie KBO są przeszczepiane w odpowiednie miejsce i umocowane odpowiednim opatrunkiem kompresyjnym. Na koniec zabiegu blizna jest wokół brodawki oraz prosta blizna w miejscu starego fałdu podpiersiowego. W zależności od szerokości piersi czasem blizna zakręca do góry w kierunku pachy lub może w rzadkich przypadkach łączyć się pośrodku z
przeciwległą blizną.

➕ Plusy techniki: bardziej przewidywalne gojenie przeszczepu KBO
➖ Minusy techniki: całkowity brak czucia w KBO, poziome blizny

Pierwsza kontrola pooperacyjna

Zazwyczaj w piątej dobie usuwane są opatrunki z brodawek i być może dreny w zależności od ilości płynu, który się w nich zbiera. Większość Pacjentów widząc brodawki po raz pierwszy mówi że są brzydkie. Nie martw się! Przeszczep brodawki na początku zawsze tak wygląda, a potem odzyskuje normalny wygląd. W trakcie wizyty zostaniesz pouczony jak samodzielnie wykonywać opatrunki, dlatego najlepiej przyjdź z osobą towarzyszącą która nie jest wrażliwa na widok ran i krwi- jej też wytłumaczymy jak może Ci pomóc w opatrunkach.

Mastektomia z oszczędzeniem skóry i KBO (ang. „nipple sparing mastectomy”)

Tego rodzaju operację przeprowadzamy u Pacjentów z bardzo małymi piersiami. Cięcie wykonywane jest od godz 4:00 do 10:00 na granicy otoczki i skóry piersi. Tego rodzaju cięcie tzw ang. „keyhole” przez które musi być wydobyty cały gruczoł pokazuje że gruczoł nie może być duży by można go było usunąć przez tak małe cięcie. Finalnie na koniec zabiegu blizna znajduje się jedynie w miejscu na granicy otoczki i skóry piersi. Po operacji pacjent ma założoną specjalną kamizelkę uciskową.

➕ Plusy techniki: małe blizny wokół otoczki, brak poziomej blizny
➖ Minusy techniki: podwyższone ryzyko częściowej lub całkowitej martwicy brodawki sutkowej, podwyższone ryzyko krwiaka

Mastektomia z oszczędzeniem KBO i redukcją skóry

Tę technikę stosujemy u pacjentów z małymi piersiami bez ptozy, które nie są opadające, ale jest nadmiar skóry. W tym przypadku wykonujemy cięcie dookoła otoczki jednocześnie ją redukując oraz drugie cięcie 2 cm od pierwszego dookoła redukując w ten sposób również skórę piersi. Finalnie blizna jest dookoła otoczki. Dodatkowo czasem wymagane jest wykonanie cięcia w kierunku pachy co skutkuje blizną dookoła otoczki i skośną blizną która idzie w kierunku pachy.

➕ Plusy techniki: brak długiej blizny w fałdzie podpiersiowym
➖ Minusy techniki: zwiększone ryzyko częściowej martwicy KBO, zwiększone ryzyko krwiaka

Rekonwalescencja

Na wizycie przedoperacyjnej dostaniesz recepty na leki przeciwbólowe oraz antybiotyk który powinieneś wykupić przed operacją by wracając do domu już leki były gotowe. Będziesz zażywać na zmianę dwa lekarstwa przeciwbólowe w sztywnych godzinach naprzemiennie wg pouczenia swojego chirurga tak by nie dopuścić do eskalacji bólu oraz antybiotyk jedną tabletkę co 12 godzin. Najgorsze są pierwsze 3-4 dni- dolegliwości bólowe zazwyczaj określane są przez pacjentów w skali od 1 do 10 na 3-4. Potem dolegliwości stopniowo ustępują a Ty powoli możesz zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. Rany goją się zazwyczaj w ciągu 10- 14 dni. Po tym czasie jeżeli są zagojone powoli możesz zaczynać się mobilizować. W pierwszych dniach wskazane jest ograniczenie ruchów w zakresie kończyn górnych i trzymanie łokci przy sobie oraz nie podpieranie się na rękach. Po dwóch tygodniach stopniowo możesz
zaczynać ruszać więcej rękami i unosić je powyżej poziomu barków na tyle ile pozwoli Ci ciało.

Niezależnie od zastosowanej techniki- po operacji będziesz mieć założone dreny z każdej strony ( 1 lub 2 w zależności od wielkości piersi) oraz specjalną kamizelkę uciskową w której będziesz musiał chodzić przez następne 6 tygodni. Po operacji jesteś wypisywany do domu następnego dnia rano z drenami.

WAŻNE!
Butelki od drenów będziesz opróżniać 1x dziennie- codziennie o tej samej godzinie ( personel pielęgniarski wytłumaczy Ci jak to zrobić) i notować skrupulatnie ile płynu się zgromadziło w butelce ( płyn może być czerwony lub pomarańczowy a wraz z upływającym czasem robi się coraz bardziej przezierny i żółtawy) Dreny usuwane są kiedy płyn jest jasny i małe ilości zazwyczaj w 5-10 dobie po operacji.

Po około 4 tygodniach możesz zacząć się ruszać bez ograniczeń a po 6 możesz zaczynać wykonywać ćwiczenia w obrębie klatki piersiowej.

Po zagojeniu wszystkich ran po ok 2-3 tygodniach należy rozpocząć terapię blizn z plastrami sylikonowymi które zarekomenduje Ci Twój chirurg. Dojrzewanie blizn trwa średnio 6-12 miesięcy i tyle powinna trwać terapia plastrami. Na początku blizny są żywo czerwone a z czasem bledną. Przed 2 lata od operacji nie należy ich opalać ponieważ może dojść do przebarwień. Na powyższych zdjęciach widać ze Pacjenci są w różnej fazie dojrzewania blizn. U niektórych blizny są żywoczerwone, nieco pogrubiałe, a u innych w odległym czasie są jasne i płaskie- dlatego warto o nie dbać dla jak najlepszego efektu końcowego.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!