Profilaktyczna Mastektomia

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją – Uniestetica Kraków

W dobie intensywnego rozwoju technik diagnostycznych, pacjentki obarczone genetycznym ryzykiem raka piersi mają możliwość wcześniejszego zdiagnozowania predyspozycji wystąpienia choroby dzięki diagnostyce genetycznej.

Profilaktyczna mastektomia – co to takiego?

U pacjentek z mutacją genów BRCA1 lub BRCA2 najlepszą opcją terapeutyczną jest profilaktyczna mastektomia oszczędzająca kompleks otoczka-brodawka z jednoczasową rekonstrukcją przy pomocy implantu. Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją polega na usunięciu całego gruczołu wraz tkanką tłuszczową z pozostawienie skóry piersi oraz brodawki sutkowej. W tak powstałą lożę po usunięciu gruczołu wkładany jest implant.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Profilaktyczna mastektomia przeprowadzana jest w przypadku, gdy w badaniach genetycznych pacjentki wystąpi mutacja BRCA1 lub BRCA2. W tym przypadku ryzyko wystąpienia raka piersi jest bardzo wysokie, dlatego też panie posiadające te mutacje coraz częściej poddają się profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją zanim wystąpi choroba.

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją – efekty

Blizna jest zazwyczaj umieszczona w fałdzie podsutkowym. Efekt estetyczny jest bardzo dobry, a pacjentka może czuć się bezpieczniejsza, choć nadal musi pozostawać pod ścisłą kontrolą onkologiczną, ponieważ profilaktyczna mastektomia nie daje całkowitej gwarancji, że rak piersi nie wystąpi. Operacja jednak znamiennie obniża ryzyko choroby.

Przeciwwskazania do operacji

Kiedy nie należy poddawać się operacji? Wśród przeciwwskazań są m.in.:

  • skazy naczyniowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • infekcje ropne skóry w operowanej okolicy.

Inne przeszkody wyeliminuje lub potwierdzi lekarz po otrzymaniu niezbędnych wyników badań na etapie przygotowań do operacji.

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje profilaktyczna mastektomia? Cena operacji wynosi około 15 tysięcy złotych. W niej mieszczą się konsultacje przed zabiegiem, sam zabieg oraz opieka po przejściu operacji. Koszty operacji możesz podzielić na niewielkie comiesięczne kwoty, korzystając z systemu Mediraty.

Rekonwalescencja po operacji

Powrót do zdrowia trwa około 2-4 tygodni. Panie do 3 miesięcy po zabiegu muszą nosić specjalny biustonosz i pasy kompresujące. Czasami operacja wymaga dodatkowego zabiegu (np. lipotransferu) lub operacji korygującej efekty mastektomii, tak aby uzyskać optymalny wygląd piersi.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!