Laserowe Usuwanie

Blizn

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych – Uniestetica

Blizna to końcowy efekt procesu gojenia rany, zarówno pooperacyjnej, pourazowej jak i po trądzikowej. Proces jej dojrzewania może trwać nawet do dwóch lat. Może ona być sentymentalną pamiątką, częściej jednak mamy ochotę się jej pozbyć. Usuwanie blizn pooperacyjnych czy potrądzikowych w obecnych czasach jest bardzo proste. Wystarczy wiązka promieni lasera.

Laserowe usuwanie blizn – co to za zabieg?

Usuwanie blizn laserem polega na kontrolowanym niszczeniu komórek skóry, celem zmuszenia jej do regeneracji i odnowy. W procesie gojenia blizny z punktu widzenia laseroterapii istotne są dwa etapy. Pierwszy to etap proliferacji, kiedy komórki skóry (tak zwane fibroblasty) intensywnie mnożą się i tworzą tkankę bliznowatą. To czas, w którym blizna jest intensywnie czerwona. Wynika to z jej wysycenia naczyniami krwionośnymi. W tej wczesnej fazie blizna jest miękka i elastyczna, a także podatna na działanie czynników mechanicznych. Na tym etapie laserowe usuwanie blizn najlepiej przeprowadzić z użyciem głowicy Dye–VL 500–600nm, która niszcząc czerwony barwnik (hemoglobinę) zawarty w naczyniach krwionośnych powoduje, że blizna staje się jaśniejsza.

Z czasem blizna wchodzi w fazę tak zwanego remodellingu czyli przebudowy. Staje się twarda, traci powoli intensywny kolor i blednie, zbliżając się do barwy zdrowej skóry (nieco inaczej przebiega to jedynie w przypadku blizn tzw. zanikowch, np. blizn potradzikowych).

Czasem jednak, gdy etap proliferacji przedłuża się, doprowadza to do powstania tak zwanej blizny przerostowej czyli hipertroficznej. Taka blizna jest bardzo twarda, uniesiona ponad poziom zdrowej skóry i pogrubiała.

 Usuwanie blizn można wykonać za pomocą głowicy iPixel lasera Er:YAG 2940nm, która ma za zadanie zniszczyć nieprawidłową strukturę blizny i stymulować skórę do wytworzenia nowej o prawidłowej budowie.

Usuwanie blizn – dla kogo jest wskazane?

Laserowe usuwanie blizn polecane jest każdemu, kto czuje się niekomfortowo z bliznami potrądzikowymi,  świeżymi, czerwonymi bliznami różnego pochodzenia, a także bliznami dojrzałymi i przerostowymi. Polecane jest również na rozstępy – de facto będące bliznami.

Usuwanie blizn potrądzikowych – efekty, jakich można się spodziewać

Wysoka moc iPixel pozwala podczas usuwania blizn pooperacyjnych, pourazowych lub trądzikowych na zwiększenie strefy termicznej oraz ablacji dookoła mikrourazu dokonanego w skórze, co w konsekwencji przekłada się na lepsze rezultaty pozabiegowe. Odpowiedniej wielkości przestrzenie między mikrourazami stanowią rezerwuar nieuszkodzonej skóry. Zapas ten znacznie ułatwia gojenie się leczonej powierzchni i powoduje przebudowę kolagenu, doprowadzając do powstania nowej blizny o prawidłowej strukturze. Usuwanie blizn potrądzikowych czy pooperacyjnych skutkuje tym samym skórą o wygładzonej fakturze i ujednoliconym kolorycie.

Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania

Usuwanie blizn potrądzikowych lub innego pochodzenia ma takie same przeciwwskazania, jak w przypadku innych zabiegów laserowych. Z zabiegu powinny zrezygnować na pewno kobiety w ciąży i karmiące, te, które zażywają leki i zioła fotouczulające, z aktywną chorobą nowotworową i zapalną skóry oraz cierpiące na bielactwo czy też łuszczycę. Inną przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu usuwania blizn laserem jest stosowanie w ciągu ostatniego miesiąca izotretynoiny lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni tretinoiny. O pozostałe przeciwwskazania do usuwania blizn zapytaj lekarza na etapie konsultacji.

Usuwanie blizn pooperacyjnych – przygotowanie do zabiegu i czas trwania

Jeśli rozważasz usuwanie blizn Kraków to właściwy kierunek. W klinice medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej Uniestetica zabieg ten trwa od 30 do 90 minut w zależności od świeżości blizny i etapu gojenia. Czy do zabiegu trzeba się jakoś przygotować?

Istnieje kilka reguł, których trzeba się trzymać. Na kilka tygodni przed zabiegiem laserowego usuwania blizn unikaj opalania. Zrezygnuj też z mikrodermabrazji, peelingów chemicznych i innych zabiegów złuszczania. Nie stosuj w tym czasie suplementów, kosmetyków i leków zawierających zioła fotouczulające (dziurawiec, pokrzywa, skrzyp czy rumianek). Zabronione jest też stosowanie kosmetyków z kwasami i niektórych lekarstw.

Usuwanie blizn (Kraków) – jak przebiega rekonwalescencja?

Po zabiegu usuwania blizn potrądzikowych lub innego pochodzenia laserem okres rekonwalescencji może trwać nawet miesiąc. Bezpośrednio po zabiegu przygotuj się też na przynajmniej trzy dni w domu. Naskórek będzie zaczerwieniony i może pojawiać się obrzęk oraz swędzenie. Nie należy w tym czasie przemywać skóry substancjami drażniącymi, trzeć i używać kosmetyków. Należy stosować kremy i preparaty pozabiegowe zalecone przez lekarza. Skóra powinna być cały czas dobrze nawilżona i chroniona przed promieniami słonecznymi kremem z filtrem SPF 50+. Nawet do 5 miesięcy po wykonaniu zabiegu nie należy się opalać.

Wskazania✔️ Blizny potrądzikowe
✔️ Blizny świeże czerwone
✔️ Blizny dojrzałe
✔️ Blizny przerostowe
✔️ Rozstępy
Przeciwskazania❌ Ciąża, karmienie piersią
❌ Aktywna choroba zapalna skóry (np. trądzik, opryszczka)
❌ Aktywna choroba nowotworowa
❌ Leki i zioła światło-uczulające
❌ Świeża opalenizna lub korzystanie z solarium w ciągu ostatnich 30 dni
❌ Łuszczyca, bielactwo (hipopigmentacja)
❌ Choroby tkanki łącznej
❌ Padaczka
❌ Niewyrównana cukrzyca
❌ Skłonność do keloidów
❌ Izotretynoina w ciągu ostatnich 6 miesięcy, Tretinoina w ciągu ostatnich 2 tygodni
❌ Leki światło-uczulające (dziurawiec)
Rekonwalescencja➡️ Dye-VL
- powrót do normalnej aktywności w tym samym dniu
- Krem z filtrem UV 50 2 miesiące od zabiegu

➡️ iPixel
- gojenie ok. 14 dni 9 w tym czasie nie wolno korzystać z basenu, sauny, stosować makijażu)
- Krem z filtrem UV 50 2 miesiące od zabiegu
Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!