Odstające lub zbyt duże uszy mogą stać się przyczyną kompleksów i osłabiać nasze poczucie atrakcyjności. Ten defekt można jednak skorygować. Jak wygląda i na czym polega korekta uszu? Jakie mogą być przeciwwskazania do wykonania zabiegu? Ile kosztuje?
Plastyka uszu (określana także mianem “otoplastyki”) to sposób na pozbycie się kompleksów wynikających z posiadania zbyt dużych, niesymetrycznych czy odstających uszu. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Korekta uszu: dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Odstające uszy są defektem wrodzonym, który – choć nie ma wpływu na zdrowie czy słuch – może uprzykrzać życie osoby, która je posiada. Bardzo duże uszy lub małżowiny odstające od głowy są z reguły trudne do ukrycia (np. pod czapką czy włosami). Dlatego mogą stać się przyczyną kompleksów. Prostym sposobem na zmianę tej sytuacji jest operacja plastyczna uszu.
Korekta uszu nie należy do zbyt skomplikowanych czy czasochłonnych operacji. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (u osób dorosłych) i trwa około 1-1,5 godziny. Zaletą zabiegu jest także fakt, iż nie wymaga on długiej lub bolesnej rekonwalescencji. Głównym zaleceniem po wykonaniu korekcji uszu jest noszenie specjalnej opaski uciskowej, która przytrzymuje uszy i pomaga modelować ich kształt.
Po zabiegu uszy mogą być przez jakiś czas obolałe i opuchnięte, a pacjent powinien unikać m.in. wysiłku fizycznego. Opaskę należy nosić przez dwa tygodnie, po czym usuwane są szwy po operacji. Następnie opaska powinna być noszona już tylko do snu, przez okres kolejnych czterech tygodni. Po upływie tego czasu można już w pełni cieszyć się efektami zabiegu. Efekty są trwałe: nowy kształt uszu pozostaje z pacjentem do końca życia.
Jak wygląda operacja plastyczna uszu?
Najprościej mówiąc, zabieg korekcji uszu polega przede wszystkim na modelowaniu i odpowiednim sfałdowaniu chrząstki, dzięki czemu odtwarza się tzw. grobelkę w górnym biegunie, a uszy przestają mieć „nietoperzowaty” kształt. Wycięcie chrząstki jest konieczne w rzadkich przypadkach, kiedy występuje za duża muszla ucha.
Następnie zakłada się specjalne szwy, których zadaniem jest modelowanie małżowiny do pożądanego, ustalonego wcześniej z lekarzem kształtu. Zadaniem szwów jest zmniejszanie kąta pomiędzy małżowiną uszu a czaszką, czyli takie “ułożenie” ucha, aby znajdowało się ono bliżej głowy i nie odstawało od niej w dotychczasowy, nieestetyczny sposób. “Nowe” uszy lepiej przylegają do głowy i są odpowiednio mniejsze, dzięki czemu przestają rzucać się w oczy.
Korekta uszu u dzieci: czy to bezpieczne?
Choć korekta uszu wykonywana jest najczęściej u osób dorosłych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poddane jej zostało także dziecko. Zwłaszcza w szczególnych przypadkach, gdy defekt wizualny uszu jest przyczyną kompleksów i braku pewności siebie (np. w okresie dojrzewania, gdy odstające uszy mogą stać się istotną przeszkodą w kontaktach dziecka z rówieśnikami). Korekta odstających uszu u dziecka jest przeznaczona dla dzieci powyżej 5-6 roku życia (ponieważ do tego wieku rośnie i rozwija się chrząstka małżowiny usznej). Różnicą jest także fakt, że zabieg korekcji uszu u dzieci przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym.
Ile kosztuje operacja uszu?
Cena zabiegu korekty odstających uszu może się wahać w zależności od tego, jak skomplikowany jest zabieg. Należy spodziewać się kwoty rzędu 4000 – 5000 zł. Dodatkowym kosztem jest także znieczulenie (ogólne z anestezjologiem to koszt około 1000 zł). Warto pamiętać, że przed wykonaniem korekty uszu konieczne będą również badania, takie jak m.in. morfologia krwi, APTT, INR, sód, potas, anty-HCV oraz HBsAg.