Lipolifting twarzy: trwała alternatywa dla wypełniania kwasem hialuronowym

Wraz z wiekiem lub w wyniku np. przebytych urazów może dojść do zaniku części tkanki podskórnej twarzy, przez co skóra traci sprężystość, a rysy twarzy swój dawny młody wygląd. Jak go przywrócić? Rozwiązaniem może być lipolifting, czyli wypełnianie twarzy własną tkanką tłuszczową, pobraną z innego miejsca na ciele. Jak wygląda taki zabieg i jakie daje efekty?

Z wiekiem na twarzy mogą uwidocznić się pierwsze oznaki starzenia, takie jak zanik fragmentów tkanki podskórnej, brak jędrności, uwidocznienie się zmarszczek i bruzd, a także zanik wyrazistego owalu twarzy. Wszystkie te zmiany optycznie dodają nam lat i sprawiają, że twarz stopniowo traci atrakcyjny, młody wygląd.

Istnieje jednak wiele sposobów na spowolnienie procesu starzenia i optyczną poprawę kształtu twarzy. Jednym z tych mniej inwazyjnych jest zyskujący ostatnio na popularności lipolifting, zwany także lipofillingiem.

Lipolifting, czyli przeszczep własnych komórek tłuszczowych

Czym jest lipolifting? To mało inwazyjna operacja plastyczna twarzy, która bywa inaczej nazywana przeszczepem własnych komórek tłuszczowych. Przebiega ona w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest pobranie tłuszczu od pacjenta z tych partii ciała, w których tkanka tłuszczowa występuje zwykle w nadmiarze (np. uda, brzuch, “boczki”). Pobrany tłuszcz jest następnie oczyszczany z martwych komórek oraz nadmiaru wody w specjalnej wirówce.

Dopiero po takim przygotowaniu przeprowadzany jest etap drugi zabiegu, czyli właściwy lipolifting. Polega on na wstrzyknięciu (za pomocą strzykawki i specjalnej kaniuli) pobranego tłuszczu w odpowiednie partie twarzy, które chcemy wymodelować.

W czym tkwi istota skuteczności lipoliftingu?

Przeeszczepiany tłuszcz zawiera dużą ilość komórek macierzystych, które mają zdolność aktywowania w skórze procesów regeneracyjnych. Dzięki temu zabieg pomaga ujędrnić skórę, wzmocnić jej sprężystość (np. przywrócić owal twarzy), a w efekcie uzyskać młodszy i atrakcyjny wygląd.

Dla kogo przeznaczony jest lipolifting?

Wypełnianie twarzy własnym tłuszczem to metoda, która może być stosowana u osób dorosłych, z widocznymi oznakami starzenia lub niezadowolonych z kształtu swojej twarzy.

Do szczególnych wskazań należy:
• utrata objętości policzków,
• zwiotczenie skóry i utrata fragmentów tkanek podskórnych,
• zaburzony owal twarzy,
• widoczne bruzdy i fałdy nosowo-wargowe.

Warto wiedzieć!

Wypełnianie własnym tłuszczem (lipolifting twarzy) to zabieg przeprowadzany nie tylko ze względów estetycznych. Wskazaniem mogą być jednak także względy medyczne, np. ubytek tkanki w wyniku przebytego urazu. Zachodzi wówczas konieczność jej wypełnienia, do czego tłuszcz własny pacjenta znakomicie się nadaje.

Zabieg lipoliftingu twarzy sprawdzi się również u osób, które z różnych względów nie mogą poddać się zabiegowi wypełnienia kwasem hialuronowym.

Jak w przypadku każdego podobnego zabiegu, również i w przypadku wypełniania twarzy własnym tłuszczem, istnieją pewne przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • problemy z wątrobą i nerkami,
  • nadwrażliwość na niektóre leki
  • przewlekłe infekcje.

O tym, czy w Twoim indywidualnym przypadku zabieg jest korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem, z pewnością porozmawia z Tobą lekarz. Zależnie od wybranej metody znieczulenia (ogólnego lub miejscowego) lekarz zleci także niezbędne badania.

Czy lipolifting to bezpieczna operacja plastyczna twarzy?

Lipolifting należy do najbezpieczniejszych operacji plastycznych twarzy, ponieważ przeszczepiając własny tłuszcz pacjenta można zmniejszyć ryzyko odrzucenia przeszczepu czy uczulenia właściwie do zera. Można więc powiedzieć, że bezpieczeństwo immunologiczne przeszczepu jest w tym przypadku znacznie wyższe, niż w przypadkach metod wymagających wstrzykiwania materiału obcego dawcy lub substancji syntetycznych. Istotny jest również fakt, że w przeciwieństwie do zabiegu wypełniania kwasem hialuronowym, efekty lipoliftingu są trwałe i utrzymują się przez lata.

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!