Nadpotliwość to uciążliwy i krępujący problem, z którym boryka się wiele osób. Wiele z nich nie wie, że istnieją skuteczne metody leczenia, które pomagają pozbyć się nadmiernego pocenia. Należy do nich m.in. botoks i liposukcja, która polega na bardzo powierzchownym odessaniu tłuszczu podskórnego z okolicy pach, przy jednoczesnym uszkodzeniu gruczołów potowych.
Szacuje się, że na nadmierną potliwość cierpi od 2 do 4% populacji. Może ona dotyczyć całego ciała lub wybranych jego obszarów, np. pach, dłoni lub stóp. Specjalistycznej pomocy warto poszukać w sytuacjach, gdy pocenia nie są w stanie zwalczyć żadne antyperspiranty dostępne w drogerii czy aptece, a dolegliwość staje się przyczyną powstawania mokrych plam na odzieży lub towarzyszy jej nieprzyjemny zapach (mimo przestrzegania odpowiedniej higieny).
Choć nadmierna potliwość sama w sobie nie jest groźna, warto poszukać jej przyczyny i zdecydować się na zabieg, który skutecznie pomoże przezwyciężyć krępujący problem.
Warto wiedzieć!
Zaburzone wydzielanie potu (nadmierna potliwość) może mieć związek ze stresem, otyłością, nadwagą lub zmianami hormonalnymi. U niektórych osób jest po prostu stanem fizjologicznym, występującym “z natury” – bez żadnej niepokojącej przyczyny. Bywa jednak, że nadmierne pocenie się jest sygnałem świadczącym o chorobie, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, problemach układu nerwowego, a nawet chorobach nowotworowych. Zanim więc zdecydujesz o wyborze metody leczenia nadpotliwości, warto ustalić z lekarzem przyczynę problemu – zwłaszcza, jeśli nadpotliwość pojawiła się niedawno, a wcześniej nie miałeś takiego problemu.
Botoks na nadmierne pocenie
Botoks (toksyna botulinowa) to – jak się okazuje – skuteczny środek nie tylko na zmarszczki. Zastrzyki z botoksu to również bezinwazyjny i wysoce skuteczny sposób na leczenie nadmiernej potliwości. Ostrzykiwanie botoksem przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Niewielkie ilości odpowiednio rozcieńczonej toksyny botulinowej mają za zadanie blokowanie impulsów nerwowych odpowiadających za pobudzenie gruczołów potowych. W ten sposób botoks “blokuje” nadpotliwość i pomaga szybko pozbyć się problemu.
Metoda może być stosowana na różnych partiach ciała, np. dłoniach i stopach. Efekty zauważalne są niemal od razu po zabiegu. W przypadku botoksu na nadpotliwość należy jednak pamiętać o konieczności powtarzania zabiegu co kilka miesięcy (ponieważ z czasem toksyna botulinowa w naszym organizmie ulega rozkładowi).
Liposukcja: sposób na nadpotliwość pach
Liposukcja klasyczna to ostatnio coraz bardziej popularna metoda leczenia nadpotliwości pach – głównie ze względu na jej niską inwazyjność i brak konieczności rekonwalescencji. Na korzyść tej metody działa jednak przede wszystkim jej wysoka skuteczność oraz trwałość efektów, które zazwyczaj są odczuwalne u pacjenta już po jednorazowym zabiegu.
W jaki sposób liposukcja klasyczna pomaga w leczeniu nadpotliwości? Trwający ok. 40 minut zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na powierzchniowym odessaniu cienkiej warstwy tłuszczu podskórnego. Tłuszcz odprowadzany jest z organizmu za pomocą cienkiej kaniuli. Wraz z nim usunięte zostają także uszkodzone gruczoły potowe.
W przeciwieństwie do leczenia nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej (w przypadku której zabieg należy poprawiać co ok. 3-6 miesięcy), liposukcja daje względnie trwałe efekty i pozwala skutecznie pozbyć się problemu nadmiernego pocenia pod pachami.
Masz pytania? Na wszystkie chętnie odpowiemy! Skontaktuj się z nami!