Plastyka brzucha: jak przygotować się do zabiegu?

Plastyka brzucha – wbrew powszechnym intuicjom – nie należy do zabiegów odchudzających i nie może być wykonywana u osób otyłych. Jest za to skutecznym rozwiązaniem np. dla kobiet po ciąży, w przypadku tzw. rozejścia kresy białej. Sprawdzi się również u osób, które chcą “wyrzeźbić brzuch” i poprawić jego wygląd po intensywnym odchudzaniu. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega zabieg i jak się do niego przygotować.

Plastyka brzucha: to nie odchudzanie!

Abdominoplastyka (plastyka brzucha) to operacja polegająca na usunięciu nadmiarowego fałdu skóry z okolicy brzucha, a w niektórych przypadkach – np. przy występowaniu tzw. rozejścia się kresy białej (mięśnia prostego brzucha, np. po porodzie) – także na zszyciu mięśni. Plastyka brzucha dla lepszego efektu może być także połączona z liposukcją, czyli zabiegiem odsysania tłuszczu.

Celem zabiegu jest przede wszystkim poprawa wyglądu brzucha i jego wymodelowanie, dzięki czemu sylwetka wydaje się zgrabniejsza, a skóra bardziej jędrna i napięta – bez niechcianych obwisłych i zwiotczałych fałdów. Wbrew oczywistym skojarzeniom, operacja plastyczna brzucha nie jest zabiegiem odchudzającym. Wręcz przeciwnie – nadmierna otyłość stanowi przeciwwskazanie do jego wykonania. Dla kogo zatem przeznaczony jest zabieg plastyki powłok brzusznych?

Nadmiar skóry na brzuchu, czyli dla kogo operacja plastyczna

Plastyka brzucha polega głównie na usunięciu nadmiarowych fałdów obwisłej skóry. Z problemem braku elastyczności skóry na brzuchu boryka się wiele osób, które przeszły intensywne odchudzanie i znacznie straciły na wadze. To także problem osób po operacjach bariatrycznych (czyli po chirurgicznym leczeniu skrajnej otyłości) lub kobiet po przebytej ciąży. Zabieg plastyki brzucha jest więc przede wszystkim zarezerwowany dla tych właśnie przypadków.

Jakie efekty daje plastyka brzucha?

  • pozbycie się nadmiaru skóry i ujędrnienie brzucha,
  • pozbycie się nadmiarowej tkanki tłuszczowej,
  • optyczne podkreślenie rzeźby mięśni brzucha,
  • wyszczuplenie brzucha i zmniejszenie obwodu pasa.

Warto wiedzieć, że nadmierne fałdy skóry na brzuchu to nie tylko kwestia estetyczna. W miejscu załamania skóry w fałdzie może dochodzić do powstawania bolesnych otarć i odparzeń, a nawet stanów zapalnych czy infekcji grzybiczych. Jest to więc jeszcze jeden powód, dla którego warto rozważyć operację plastyczną brzucha.

Cięcie operacyjne prowadzone jest w dolnej części brzucha, poniżej linii bielizny, dzięki czemu bez trudu możesz ukryć ewentualną bliznę. Po operacji okolice brzucha mogą być obolałe, opuchnięte lub zasinione – co jest stanem normalnym i ustępuje z reguły po dwóch tygodniach od zabiegu. Przez ok. 6 tygodni należy bezwzględnie unikać wysiłku fizycznego (np. uprawiania sportów).

Powrót do pełnej sprawności następuje w około 2 miesiące po przebytej operacji.

Plastyka brzucha: jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem plastyki brzucha konieczne będzie wykonanie badań, o których odpowiednio wcześniej poinformuje Cię lekarz. Należą do nich:

  • oznaczenie grupy krwi,
  • morfologia,
  • APTT, INR, sód, potas, chlorki, kreatynina,
  • anty HBs, HBs antygen, anty- HCV,
  • EKG,
  • USG powłok brzusznych i jamy brzusznej,
  • konsultacja internistyczna,
  • RTG klatki piersiowej.

Zwiększona ilość koniecznych badań wynika z faktu, iż operacja plastyczna brzucha przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Plastyka brzucha – cena zabiegu

Cena zabiegu, jak w przypadku większości operacji plastycznych, jest kwestią indywidualną i zależy od poziomu skomplikowania zabiegu. Operacja plastyczna brzucha to zwykle koszt rzędu od 12 do 20 tys. złotych (wraz z opatrunkami czy zabiegiem usunięcia szwów).

Masz pytania? Na wszystkie chętnie odpowiemy! Skontaktuj się z nami!

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!