Gigantomastia i redukcja piersi: kiedy warto zmniejszyć biust?

Nie tylko mały, ale również i zbyt duży biust może być przyczyną kompleksów oraz dyskomfortu (np. podczas aktywności fizycznej itp.). Kiedy biust jest zbyt duży (tzw. gigantomastia) i w jakiej sytuacji należy rozważyć opcję jego chirurgicznego zmniejszenia? Omawiamy wskazania do zabiegu i wyjaśniamy, na czym polega redukcja piersi.

 

Wiele pań marzy o powiększeniu biustu – duże piersi uznawane są za symbol kobiecości i kojarzą się z obiektem pożądania, a także kanonami urody wyznaczanymi przez gwiazdy i celebrytki. Jak jednak głosi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Tak samo rzecz ma się, jeśli chodzi o rozmiar biustu.

Za duże, przerośnięte piersi (w medycynie zwane gigantomastią) mogą stać się przyczyną kompleksów, a nawet licznych dolegliwości i problemów zdrowotnych. Dlatego ich właścicielki często decydują się na operacyjne pomniejszenie biustu. Bywa, że redukcja piersi jest wręcz zabiegiem wskazanym z przyczyn zdrowotnych.

 

Gigantomastia: jak duży biust jest za duży?

Gigantomastia to, najprościej mówiąc, nadmierny przerost piersi. Z reguły są one wówczas nieproporcjonalnie duże i ciężkie w stosunku do całej sylwetki. Nie ma jednak określonej granicy, od której piersi uważane są za zbyt duże. Każda kobieta ma własne, subiektywne odczucie tego, czy dobrze czuje się z rozmiarem swojego biustu, czy też zaczyna jej on przeszkadzać. Przyjmuje się, że prawidłowa waga jednej piersi to ok. Pół kilograma. Przy giantomastii natomiast pierś może ważyć nawet 2,5 do 3,5 kg – a to już spore obciążenie (np. dla kręgosłupa).

Pomniejszenie biustu warto wykonać, jeśli:

  • duży rozmiar piersi utrudnia aktywność fizyczną (np. Piersi bolą przy bieganiu) lub wykonywanie niektórych czynności domowych,
  • trudno Ci dobrać rozmiar biustonosza (np. Ramiączka wbijają się, stanik nie utrzymuje dużego biustu “w ryzach”),
  • duży biust powoduje np. bóle kręgosłupa,
  • skóra pod piersiami odparza się lub w tym obszarze pojawiają się infekcje grzybicze,
  • duży rozmiar piersi i siły grawitacji sprawiają, że biust ma nieestetyczny kształt (piersi opadające, ciężkie; brodawki skierowane ku dołowi itp.),
  • duży rozmiar biustu jest powodem do wstydu, przyczyną kompleksów, krytycznych uwag otoczenia lub złego samopoczucia psychicznego.

 

Pomniejszanie biustu – na czym polega zabieg?

Redukcja biustu to operacja plastyczna biustu (inaczej: mammoplastyka), polegająca na usunięciu nadmiarowej tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołów piersiowych. Plastyce piersi towarzyszyć może także wyrównanie asymetrii (jeśli istnieją wyraźne dysproporcje pomiędzy jedną piersią a drugą) i/lub “przesunięcie” brodawki sutkowej wyżej, ku górze. Podczas zabiegu wykonuje się zazwyczaj cięcie wokół brodawki sutkowej lub cięcie w kształcie odwróconej litery “T” (od otoczki do bruzdy pod piersią oraz poziomo wzdłuż bruzdy pod piersią). Taki sposób wykonania cięcia minimalizuje widoczność blizn.

 

Ważne!

Po operacji pomniejszania biustu nie ma możliwości karmienia piersią. Dlatego zabieg zalecany jest zwłaszcza kobietom, które nie planują już kolejnych ciąż.

 

 

Czas gojenia ran po zabiegu redukcji piersi wynosi około 4 tygodnie. W tym czasie należy nosić specjalny biustonosz modelujący. Nalży także powstrzymać się od nadmiernego wysiłku fizycznego, uprawiania sportów, podnoszenia ciężkich przedmiotów, a także korzystania z sauny, basenu czy solarium. Po okresie rekonwalescencji można już cieszyć się ”nowym”, lżejszym I bardziej kształtnym biustem. Z pewnością konieczna będzie wymiana biustonoszy i górnych części garderoby na mniejsze rozmiary. Należy także pamiętać o wyznaczonych wizytach kontrolnych I badaniach USG.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami! Chętnie na wszystkie odpowiemy!

 

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!