Chirurgia plastyczna, dermatologia i medycyna estetyczna a szczepienie na COVID. Nie ma się czego bać!

Jeśli zastanawiałeś się/ zastanawiałaś się czy warto zaszczepić się przeciwko COVID 19 przed planowaną operacją plastyczną lub zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej warto przeczytać poniższy artykuł, dzięki niemu pozbędziesz się wątpliwości.

Eksperci stawiają sprawę jasno. „Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w żadnym wypadku nie są przeciwwskazaniem do tego, aby wykonać szczepienie przeciwko COVID-19” – brzmi wspólne stanowisko towarzystw naukowych zajmujących się medycyną estetyczną i dermatologią. Jednoznacznie w tej sprawie wypowiedziały się: Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Sekcja Dermatologii Estetycznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Specjaliści dokładnie przeanalizowali przypadek powstania stanu zapalnego u trzech osób, którym podano szczepionkę w miejsce wcześniej zaaplikowanego kwasu hialuronowego. Wyniki obserwacji nie pozostawiają wątpliwości: stan zapalny po podaniu szczepionki to opóźniona reakcja immunologiczna na wypełniacz – w tym wypadku kwas hialuronowy. Zaistniały problem jest niezwykle rzadkim i łatwo wyleczalnym objawem zdarzającym się również przy innych procedurach medycznych.

Dane są jednoznaczne

Naukowcy uspokajają, że „aktualnie dostępne dane oceniające wpływ stosowanych zabiegów medycyny estetycznej na bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19 wskazują, że nie są w żadnym wypadku przeciwwskazaniem do wykonywania szczepień u pacjentów, którzy wcześniej poddawali się zabiegom, w którym użyty były: kwas hialuronowytoksyna botulinowamezoterapia czy laseroterapia.

Autorytety nie mają wątpliwości: szczepić!

O tym, że szczepienia są zupełnie bezpieczne i nie ma się czego bać, nawet w wypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi mówi prof. Jerzy Sadowski, wybitny kardiochirurg i ekspert medyczny. „Wszystkie osoby powinny się zaszczepić. Zarówno te chorujące na serce, jak i na wszystkie inne choroby przewlekłe. Jedynie przy ostrych infekcjach, szczepienie można o jakiś czas przesunąć. Skutki zachorowania na COVID, zarówno dla serca, jak i dla płuc, jak i dla innych narządów są po prostu opłakane. Coraz częściej pojawiają się pacjenci z chorobą serca będącą właśnie skutkiem przechorowania COVID-19 i po jakimś czasie może dojść do ostrej niewydolności i uszkodzenia serca. To samo dzieje się z płucami. Przez COVID pojawić się może duża grupa pacjentów wymagających przeszczepu serca lub płuc” – mówi prof. Sadowski i dodaje: „Z pełną odpowiedzialnością, absolutnie namawiam wszystkich do szczepień. Jestem ich wielkim rzecznikiem”.

Po słowach tak wybitnego specjalisty, chyba nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości czy szczepić się czy też nie.

KoronawirusOgólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!