Usuwanie tatuażu

Z zasady robimy tatuaż raz na całe życie. Musi to być przemyślana i dojrzała decyzja. Współczesna medycyna pozwala nam jednak na usunięcie atramentu spod skóry, jeśli wzór z jakichś względów przestanie się nam podobać. Na czym polega zabieg usuwania tatuażu? Czy jest bolesny i czy może np. pozostawiać blizny? Przeczytaj, zanim się zdecydujesz!

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze upodobania estetyczne. Może się więc zdarzyć, że tatuaż, który ogromnie podobał się nam kilka lat temu, dziś drażni i jest nieprzyjemnym widokiem (lub przypomina o czymś, o czym wolelibyśmy zapomnieć). Zdarza się też, że wraz ze zmianami naszego ciała tatuaże tracą swój dobry wygląd (np. po ciąży, gwałtownym przytyciu lub utracie wagi). Bywa również, że po prostu z nich wyrastamy lub są wykonane w sposób nieudolny i nie podobają się nam od początku.

Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na codzienne oglądanie rysunku na ciele, który przestał nas cieszyć. W sieci znajdziemy wiele “domowych” oraz kosmetycznych sposobów na ukrycie rysunku na skórze (np. peelingi rozjaśniające skórę, mocno kryjące podkłady czy krem do usuwania tatuażu). Jeśli jednak chcemy pozbyć się problemu raz na zawsze, rozwiązaniem może być zabieg laserowego usunięcia tatuażu.

Usuwanie tatuażu laserem: kiedy i dla kogo?

Usuwanie tatuażu laserem to dziś zabieg niemal równie popularny, jak samo samo tatuowanie. Z założenia może mu się poddać każda osoba posiadająca niechciany tatuaż. Istnieją jednak przeciwwskazania do zabiegu. Wśród nich wymienić należy m.in. ciążę i karmienie piersią, choroby skóry (trądzik, opryszczkę, łuszczycę, bielactwo itp.), a także przyjmowanie niektórych leków. O tym, czy w danym momencie możemy poddać się zabiegowi, decyduje lekarz.

Laser do usuwania tatuażu: jak to działa?

Podczas zabiegu usuwania tatuażu laserem do skóry dociera skoncentrowana wiązka światła, która rozbija barwnik zawarty w skórze na mniejsze cząstki, niszcząc przy tym jego strukturę. Następnie rozbite w ten sposób cząsteczki barwnika są samoczynnie usuwane przez nasz organizm. Za ten proces odpowiadają specjalne komórki żerne, czyli makrofagi. Ich zadaniem jest oczyszczanie organizmu z toksyn czy innych zbędnych i szkodliwych substancji. Można więc zaobserwować, że w miarę jak nasza skóra złuszcza się i regeneruje, tatuaż stopniowo blednie i przestaje być widoczny. Następuje wówczas stopniowe usuwanie resztek barwnika z organizmu.

Warto wiedzieć!

Seria zabiegów laserowego usuwania tatuażu wymaga 2-3 tygodniowej rekonwalescencji. W tym okresie konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (SPF 50), a także codzienna zmiana opatrunku. Bezwzględnie należy także unikać korzystania z sauny czy basenu aż do całkowitego wygojenia się rany.

Czy usuwanie tatuażu laserem pozostawia blizny?

Należy pamiętać, że istnieją barwniki, których nie sposób całkowicie pozbyć się ze skóry. Zabieg usunięcia tatuażu pozostawia na skórze ślad, który będzie widoczny już na zawsze. Z czasem staje się on jednak coraz słabiej widoczny. Po pewnym czasie całkowicie przestaje rzucać się w oczy, jeśli nie przyjrzymy się uważnie. Prawidłowo wykonane usuwanie tatuażu laserem nie pozostawia rozległych, mocno widocznych czy szpecących blizn.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak bardzo kosztowne jest usuwanie tatuażu. Cena zależy bowiem od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości wzoru, rodzaju użytych do jego wykonania pigmentów, a także ilości zabiegów, jaka będzie wskazana w naszym konkretnym przypadku (zwykle ok. 8 zabiegów). Jednorazowy zabieg usuwania tatuażu laserem to koszt rzędu od ok. 300 zł za 5 cm2.

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!