Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet na świecie (stanowi 25% wszystkich nowotworów). Choroba daje bardzo dobre rokowania i wysoką szansę na całkowite wyleczenie – o ile tylko zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Dlatego ogromne znaczenie ma profilaktyka. Jak rozpoznać “wroga” i jakie badania regularnie wykonywać? Jak wygląda leczenie raka piersi?

Niezależnie od rozmiaru i kształtu naszych piersi, liczy się przede wszystkim ich zdrowie. Każdego roku coraz więcej kobiet z niepokojem wpisuje w wyszukiwarkę Google hasła typu “rak piersi: objawy” czy pytanie “jak rozpoznać raka piersi”? Warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, choćby po to, aby ten problem nigdy nie musiał dotyczyć Ciebie.

Profilaktyka raka piersi ma ogromne znaczenie – również w obliczu faktu, że jest to nowotwór, który zbiera ogromne żniwo, także wśród coraz młodszych kobiet. Z tego powodu październik co roku (od 1985) obchodzony jest na świecie jako Miesiąc Walki z Rakiem Piersi (lub Różowy Październik). Symbolem tej walki – oraz solidarności z chorującymi kobietami – stała się różowa wstążka.

Jak rozpoznać raka piersi? Wiedza może uratować Ci życie

Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Co roku rozpoznaje się go u 1,7 mln kobiet, w tym ok. 18 tys. w Polsce. Rak piersi to także najpopularniejsza przyczyna zgonów kobiet (15%) – coraz częściej przedwczesnych. Co roku z tej przyczyny umiera pół miliona kobiet na całym świecie. 80% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie). Jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań także w grupie młodszej (20-49 lat).

Większości zgonów z pewnością można by było uniknąć. W tym celu jednak potrzebna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać raka piersi i jakie badania profilaktyczne należy wykonać. Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. W momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i rak daje przerzuty (tzw. rozsiew krwiopochodny) do innych narządów, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Jednak nawet i w tym przypadku postęp współczesnej medycyny pozwala znacznie wydłużyć długość życia z chorobą i poprawić jego komfort.

Warto wiedzieć!

W przypadku raka piersi nie istnieje jeden dominujący czynnik ryzyka (jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc), który odpowiadałby za zachorowania. Można jednak wskazać szereg czynników, które potencjalnie mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich przede wszystkim mutacje w obrębie geny BRCA1 i BRCA2, a także:
• występowanie przypadków choroby w rodzinie,
• wczesny wiek pierwszej miesiączki,
• późny pierwszy poród,
• późna menopauza,
• otyłość,
• niezdrowy styl życia (nadużywanie alkoholu itp.).

Pamiętaj, że żaden z tych czynników nie przesądza o tym, że choroba rozwinie się u Ciebie. Jednak fakt, że któreś z nich dotyczą Ciebie, powinien tym bardziej zmotywować Cię do badań.

Profilaktyka raka piersi: nie tylko w październiku

Nie każdy guzek czy zmiana nowotworowa to od razu rak piersi. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Rak piersi nie boli i przez długi czas może być całkowicie niewidoczny, a przez to trudny do wykrycia. Co więc możesz dla siebie zrobić? Przede wszystkim dowiedz się, jak rozpoznać raka piersi i regularnie wykonuj samobadanie. Każdą zmianę, jaką zauważysz, koniecznie skonsultuj z lekarzem.

Pamiętaj!

Regularnie wykonuj badania:
USG piersi,
badanie mammograficzne (obowiązkowo raz na 2 lata po 50 roku życia).
samobadanie piersi (co miesiąc).

Październik to świetna okazja, by raz roku wykonać powyższe badania, tym bardziej, że w tym czasie wiele gabinetów oferuje zniżki i atrakcyjne programy profilaktyczne.

Wielodyscyplinarne leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi może wyglądać bardzo różnie, zależnie od tego, jak zaawansowana jest choroba. Obecnie przeprowadza się leczenie wielodyscyplinarne, będące połączeniem chemioterapii, hormonoterapii oraz radioterapii (prócz operacyjnego usunięcia zmiany nowotworowej). Kompleksowe leczenie raka piersi coraz częściej odbywa się w dedykowanych ośrodkach (tzw. Breast Unitach), gdzie współpracują ze sobą chirurdzy onkologiczni oraz chirurdzy-plastycy.

Pamiętaj! Nie każdy przypadek zachorowania na raka piersi oznacza amputację. W przypadku wczesnego rozpoznania nowotworu istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas leczenia nie będzie ona konieczna. Coraz więcej przypadków leczenia z koniecznością wykonana mastektomii zwieńczonych jest także rekonstrukcją piersi. Zabieg ten pozwala na znaczną poprawę komfortu życia pacjentki i odzyskanie poczucia kobiecości, które może być naruszone w wyniku utraty piersi.

 

Źródła:

https://www.pexps.pl/files/upload/files/Rak-piersi-w-Polsce.pdf

https://www.who.int/cancer/prevention/diagnosis-screening/breast-cancer/en/

https://www.gov.pl/web/zdrowie/pazdziernik-miesiacem-walki-z-rakiem-piersi12

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!