Operacja korekty, powiększenia, zmniejszenia lub zmiany kształtu piersi – niezależnie od powodów decydowania się na nią – pociąga za sobą konieczność wykonania odpowiednich badań przed zabiegiem (a także po nim). O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na operację plastyczną?
Badania piersi przed operacją to kolejny – po podjęciu decyzji – krok, który przybliża nas do (często wymarzonej) operacji: powiększania, pomniejszania lub liftingu piersi. Prócz tych najbardziej oczywistych (badanie USG piersi, badanie mammograficzne) lekarz prawdopodobnie zaleci Ci także szereg innych. Dlatego warto odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, jakie badania przed operacją będą konieczne.
Operacja piersi – nie tylko kwestia estetyki
Choć w mediach pokutuje wyobrażenie, że operacja plastyczna piersi niemal zawsze wynika z “kaprysu” i sprowadza się do ich powiększania – prawda na ten temat jest zupełnie inna. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o operacji plastycznej piersi są względy estetyczne. Chcemy czuć się pięknie i kobieco – i nie ma w tym nic złego. Zbyt małe piersi (lub te w nieestetycznym kształcie) mogą być powodem kompleksów, a nawet negatywnie wpływać na kondycję psychiczną kobiety.
Jednak operacja plastyczna piersi może być rozwiązaniem także dla posiadaczek zbyt dużego biustu (piersi mogą wówczas obciążać kręgosłup i przeszkadzać, a nawet boleć podczas aktywności sportowej czy innych codziennych czynności). Wówczas wskazany może być zabieg pomniejszenia (redukcja piersi).
Nasze ciało zmienia się pod wpływem różnych czynników (np. po ciąży, utracie wagi lub po prostu z wiekiem). Wraz z nimi piersi mogą tracić jędrność i atrakcyjny wygląd. W takich wypadkach idealnym rozwiązaniem okazuje się lifting piersi.
Niezależnie od rodzaju zabiegu i wybranej wspólnie z lekarzem metody jego wykonywania, przed operacją z pewnością czeka Cię szereg badań.
Badania piersi przed operacją i po niej: jakie powinnaś wykonać?
Niezależnie od przyczyny, która składnia Cię do wykonania zabiegu liftingu, powiększania czy pomniejszania piersi, ważne jest, aby były one przede wszystkim zdrowe. Dlatego warto badać się regularnie. Przed samą operacją lekarz prawdopodobnie zaleci wykonanie badań diagnostycznych takich jak:
- badanie USG piersi (u kobiet do 45. roku życia),
- badanie mammograficzne (dodatkowo prócz USG piersi, u kobiet po 45. roku życia).
Badania te mają na celu wykrycie ewentualnych zmian w piersiach przed operacją, tak by można było je odpowiednio wcześnie w pełni zdiagnozować i – mając pewność, że są to zmiany łagodne – przystąpić do operacji. Po operacji piersi natomiast najczęściej wykonuje się USG (co sześć miesięcy).
Jakie jeszcze badania do operacji mogą okazać się niezbędne? Prócz powyższych podstawowych badań piersi (USG i badania mammograficznego), konieczne mogą być także inne badania przed operacją, o których z pewnością lekarz poinformuje Cię odpowiednio wcześnie.
Zależnie od rodzaju wykonywanego zabiegu, lekarz zaleci Ci badania takie jak:
- grupa krwi,
- morfologia,
- APTT,
- INR,
- sód, potas, chlorki,
- kreatynina,
- anty HBs,
- HBs antygen,
- anty- HCV,
- EKG,
- RTG klatki piersiowej.
Konieczne może być także okazanie zaświadczenia od internisty o tym, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu.
Pamiętaj, że badania piersi (badanie USG piersi, mammografia) to nie tylko kwestia zaleceń przed zabiegiem, ale przede wszystkim ważny element profilaktyki wielu chorób, w tym raka piersi. Warto więc wykonywać je regularnie, nie tylko jako badania przed operacją.