Trądzik różowaty: leczenie. Jak się objawia i jak z nim walczyć?

Czym jest trądzik różowaty i w jaki sposób się objawia? Jakie są przyczyny jego powstawania? Wyjaśniamy, na czym polega zabieg laserowego usuwania trądziku oraz jakich efektów możesz się spodziewać.  

 

Trądzik różowaty: przyczyny występowania

Chociaż trądzik powszechnie kojarzy się z chorobą wieku dojrzewania, jego “różowa odmiana” dotyczy zwłaszcza osób z grupy wiekowej od 40 do 60 lat (rozpoczyna się zwykle po 30. roku życia). Trądzik różowaty częściej występuje u kobiet I zaliczany jest do przewlekłych chorób dermatologicznych rozwijających się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotokowych skóry.

Jeśli chodzi o trądzik różowaty, przyczyny powstawania schorzenia są zazwyczaj złożone i nie do końca znane. Istotną rolę mogą odgrywać predyspozycje genetyczne, występowanie schorzenia w rodzinie, a także miejscowe infekcje skórne (trądzik różowanty ogranicza się do twarzy), niewłaściwa dieta, stres, wpływ czynników atmosferycznych lub niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Dolegliwość pozostawiona sama sobie nasila się, dlatego gdy pojawi się trądzik różowaty, leczenie warto zacząć jak najszybciej.

 

Trądzik różowaty: objawy, po których go rozpoznasz

Po czym rozpoznać trądzik różowaty? Objawy to przede wszystkim zmiany skórne, które zazwyczaj rozpoczynają się od nosa, a następnie rozprzestrzeniają się na dalsze obszary twarzy: policzki, czoło, podbródek, a nawet szyję i dekolt. Co charakterystyczne, w pierwszej fazie rozwoju choroby zmiany mają charakter rumieniowy: skóra jest zaczerwieniona. Może towarzyszyć temu uczucie pieczenia, rozpalenia, ciepła itp. Trądzik różowaty lekki objawia się poszerzeniem naczynek krwionośnych.

Następnie zmiany skórne zyskują charakter grudkowo-krostkowy. Na powierzchni skórnej pojawiają się nieestetyczne nierówności i wykwity. Cechą odróżniającą ten typ trądziku od klasycznego jest m.in. brak zaskórników.  W ciężkich przypadkach lub przy nieleczonym trądziku różowatym możliwe są także zaawansowane zmiany przerostowe i naciekowe (guzki zapalne itp.). Jeśli na skórze pojawi się zaawansowany trądzik różowaty, leki mogą okazać się nieskuteczne. Warto wówczas rozważyć np. Laserowe leczenie trądziku.

 

Trądzik różowaty: leczenie laserem. Na czym polega zabieg?

Trądzik różowaty można leczyć farmakologicznie, jednak prawdziwie skutecznym sposobem na pozbycie się przewlekłego problemu jest laseroterpia. Jeśli chodzi o trądzik różowaty, leczenie laserem polega na zamknięciu poszerzonych naczynek. Zabieg wykonywany jest najnowocześniejszą w swojej kategorii głowicą lasera Alma Harmony Dye–VL 500–600nm.

Głowica lasera emituje światło pulsacyjne, przekazywane bezpośrednio do komórek skóry. Światło lasera uszkadza erytrocyty w wyniku reakcji termicznej, dzięki czemu dochodzi do domykania poszerzonych naczyń. Skutkiem zabiegu jest trwałe pozbycie się rumienia powodowanego przez trądzik różowaty. Leczenielaserem blokuje więc dalszy rozwój choroby. Dla optymalnego efektu warto wykonać serię zabiegów z użyciem lasera.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!