Pajączki na nogach – chyba każdy z nas miał okazję je zaobserwować i wie czym one są. Te czerwone, przypominające trochę pajęczynę, siateczki to po prostu poszerzone naczynka włosowate. Pajączki są bardzo często bagatelizowane, jako coś co negatywnie wpływa tylko na wygląd naszych nóg. A prawda jest taka, że pajączki mogą nieść za sobą bardzo poważne schorzenia. 

Dwa typy pajączków

Zacznijmy od tego, że są dwa typy pajączków. Pierwszy z nich to tzw. pajączki śródskórne, które fachowo nazywamy teleangiektazją. W tym przypadku średnica rozszerzonych naczynek krwionośnych nie jest większa niż 1 mm. Rozszerzeniu ulegają naczynka włosowate, które znajdują się tuż pod skórą. Drugi typ schorzenia to tzw. siateczka podskórna. W tym wypadku rzecz dzieje się głębiej, w skórze właściwej, obejmując cienkościenne żyły siatkowate. Oba schorzenia są niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

Skąd one się biorą?

Jednak najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie o to, w  jaki sposób pajączki w ogóle powstają i dlaczego. Występować mogą one praktycznie u każdej osoby, niezależnie od płci i wieku, jednak najczęściej dotykają kobiety w ciąży. Dzieje się tak na skutek zwiększenia ilości krwi w organizmie kobiety, a także ze zmian hormonalnych, do których dochodzi właśnie w okresie ciąży. Niebagatelne znaczenie może mieć także wzrost wagi. A jakie są powody powstawania pajączków u osób innych niż kobiety w ciąży? Przede wszystkim właśnie nadwaga, otyłość, czy brak aktywności fizycznej. Na powstawanie pajączków wpływ mogą mieć też promienie słoneczne, dlatego warto latem, zwłaszcza podczas opalania się, stosować kremy z mocnymi filtrami UV. 

Jak leczyć pajączki? 

Na szczęście odpowiednio, skutecznie i szybko leczone pajączki można całkowicie usunąć. Poszerzone naczynka krwionośne najlepiej leczyć i usuwać metodą, która nazywa się skleroterapia. Zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu odpowiednich substancji, których celem jest zamknięcie popękanych naczynek. Czasem, jeśli pajączków nie jest dużo, wystarczy tylko jeden zabieg, jeśli jednak jest ich więcej, potrzebnych może być więcej zabiegów. Jeśli już mowa o skleroterapii, należy zaznaczyć, że są jej dwa rodzaje. Jedna, tradycyjna, omówiona powyżej oraz druga, tzw. skleroterapia piankowa Tessariego. W tym przypadku wstrzykiwany jest spieniony środek leczniczy, dokładnie w miejsce, w którym występuje poszerzone naczynko. Dzięki takiemu precyzyjnemu wstrzyknięciu nie tylko naczynko się zamyka, ale cała siatka pajączków przestaje się rozrastać. Reasumując zabieg skleroterapii jest bardzo efektywny, szybki i nie ma do niego przeciwskazań. Ważne jest tylko, żeby przeprowadzić go niedługo po pojawieniu się pajączka. Im szybciej poddamy leczeniu zaobserwowane u siebie pajączki, tym szybsza szansa na ich wyleczenie. Pamiętajmy tylko by pod żadnym pozorem ich nie lekceważyć.  

Pajączki? Najlepiej zostawić to specjalistom

W naszym centrum medycznym usuwaniem pajączków zajmują się chirurdzy naczyniowi i nie dzieje się to bez powodu. Wykonują oni bowiem USG naczyń żylnych kończyn dolnych przed zabiegiem, aby upewnić się, że patologia, czyli pajączki dotyczą układu powierzchownego. Jeśli bowiem dotyczą układu głębokiego, nie powinno się zamykać naczynek. 

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!