Koronawirus w Polsce i związana z nim konieczność pozostania w domu wprowadza w ostatnich tygodniach duże zmiany w naszym życiu. Co warto wiedzieć o wirusie z medycznego punktu widzenia i jak uchronić się przed zakażeniem? Przedstawiamy fakty i rozprawiamy się z mitami – okiem lekarza.
Koronawirus w Polsce: skąd brać rzetelne informacje?
Obecna dynamiczna sytuacja może powodować u wielu z nas wrażenie chaosu informacyjnego. Faktycznie – na wielu portalach dotyczące koronawirusa w Polsce informacje podawane są w sposób chaotyczny, niedokładny lub wprowadzający w błąd. Aby mieć pewność, że to, co czytamy, nie jest fake newsem, należy skonfrontować informacje z tymi, które podawane są w oficjalnych i sprawdzonych źródłach. Do rzetelnych źródeł należą m.in.:
- Strona rządowa poświęcona koronawirusowi: https://www.gov.pl/web/koronawirus
- Strony informacyjne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public
https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1
Jeśli chcesz uzyskać informacje dotyczące ilości osób zakażonych koronawirusem w Polsce i na świecie, wejdź na https://www.worldometers.info/coronavirus/.
Potrzebujesz fachowej porady medycznej? Z powodu zagrożenia koronawirusem w Polsce przygotowaliśmy specjalną możliwość konsultacji telefonicznych dla naszych pacjentów! Jesteśmy otwarci na Twoje pytania! Sprawdź szczegóły! |
1. Koronawirus: przenoszenie. Czy można zarazić się na ulicy?
Koronawirus jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową, a zatem do zarażenia może dojść w wyniku biskiego kontaktu z osobą zarażoną (np. rozmowy, przebywania w jednym pomieszczeniu, jazdy komunikacją miejską; zwłaszcza w tłoku, gdy nie zachowujemy odpowiednich odstępów od siebie).
Ryzykowne może być podanie ręki, a nawet stanie w bliskiej odległości (np. w kolejce w sklepie). O ile jednak unikamy bliskich kontaktów międzyludzkich i zachowujemy niezbędne środki ostrożności (nie zbliżamy się do innych, myjemy ręce), zarażenie koronawirusem na ulicy jest bardzo mało prawdopodobne.
2. Koronawirus: objawy. Czy muszą świadczyć o zakażeniu?
Koronawirus daje objawy nieswoiste, tzn. że są one podobne do przebiegu innych infekcji (np. grypy, przeziębienia). Są to więc przede wszystkim: katar, kaszel, osłabienie, gorączka, a nawet trudności z oddychaniem. U części chorych mogą wystąpić także objawy ze strony układu pokarmowego. Wystąpienie tych objawów nie jest jednoznaczne z zakażeniem. Możesz także chorować na zwykłą grypę.
Uwaga!
Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie, nie zgłaszaj się od razu do szpitala, ale najpierw poinformuj telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną. Możesz także uzyskać informację pod nr infolinii NFZ: 800-190-590.
Mimo wszystko jednak należy pamiętać o tym, iż możliwe jest zakażenie wirusem bezobjawowe. Szacuje się, że może ono występować stosunkowo często u osób młodych i zdrowych (mających dobrą odporność, niecierpiących na choroby współistniejące). Wówczas – mimo braku objawów sugerujących chorobę – mogą one rozprzestrzeniać zakażenie dalej – np. na osoby starsze, dla których wirus jest śmiertelnie niebezpieczny.
3. Maseczka na koronawirusa: czy faktycznie jest potrzebna?
Maseczka na koronawirusa nie stanowi zabezpieczenia przed koronawirusem. Mimo wszystko jednak noszenie maseczek w codziennych sytuacjach (np. w sklepie czy na ulicy) ma sens, ponieważ ogranicza nadmierne dotykanie rękami twarzy. Większość ludzi ma bowiem w zwyczaju odruchowe, mimowolne, a często także bezwiedne dotykanie rękami okolicy ust czy nosa. W ten sposób wzrasta ryzyko przeniesienia wirusa na dłoniach w okolice błon śluzowych (wystarczy, że np. odruchowo podrapiemy się po nosie czy obetrzemy usta dłonią).
I odwrotnie – możemy w ten sposób przenosić zarazki (np. zawarte w ślinie) na klamki, poręcze i wszystkie inne przedmioty, których dotykamy. Wówczas (np. gdy sami przechodzimy wirusa bezobjawowo) – możemy nieświadomie roznosić zarazki dalej i powodować zakażenie u innych. Sytuacja ta pokazuje, że choć maseczka na koronawirusa nie jest niezbędna, z pewnością może stanowić dodatkowy sposób zmniejszania ryzyka.
4. Koronawirus: zapobieganie. Jak zmniejszać ryzyko?
Co warto robić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia? Przede wszystkim bezwzględnie przestrzegaj zaleceń, które podawane są w oficjalnych komunikatach. Aby uchronić się przed zarażeniem, należy:
- Ograniczyć wychodzenie z domu do niezbędnego minimum (tj. do pracy, sklepu po jedzenie, do apteki lub na krótki spacer z psem).
- Przestrzegać zasad higieny: w szczególności dokładnie myć i dezynfekować ręce po każdym pobycie poza domem, w sklepie, po przejazdach komunikacją miejską itp.
- Unikać wszelkich niekoniecznych kontaktów międzyludzkich, zachować odpowiedni dystans od innych (ok. 1,5 m) np. stojąc w kolejce.
- W miarę możliwości płacić kartą zamiast gotówką, a zakupy online zamawiać do Paczkomatów.