Rekonstrukcja piersi
Rekonstrukcja piersi po mastektomii oraz sutka – Uniestetica Kraków
Kobiety są coraz bardziej świadome swego zdrowia, coraz częściej się badają, a to umożliwia wczesne wykrycie raka piersi. Leczenie polega m.in. na mastektomii, a to z kolei daje szerokie pole dla chirurgii rekonstrukcyjnej. Utrata piersi najczęściej wiąże się z leczeniem onkologicznym, ale również może występować wrodzony brak sutka np. w zespole Polanda. Medycyna dysponuje wieloma metodami rekonstrukcyjnymi. Na czym polega rekonstrukcja piersi?
Rekonstrukcja piersi – co to za zabieg?
Pierś może zostać zrekonstruowana przy pomocy ekspandera np. w przypadku wrodzonego braku gruczołu w zespole Polanda. W przypadku pacjentki onkologicznej, jeśli nie była wykonana radioterapia, można użyć ekspanderoprotezy. Natomiast jeśli pacjentka była poddana radioterapii i ma bolesną i twardą blizną po mastektomii, zaleca się wycięcie blizny i rekonstrukcję piersi przy pomocy płata mięśniowo-skórnego pobranego z pleców (mięsień najszerszy grzbietu) i ekspanderoprotezy.
Ulubioną metodą dr Libondi u pacjentek, które nie akceptują implantów jest rekonstrukcja piersi przy użyciu płata DIEP czyli płata skórno-podskórnego z okolicy podbrzusza. Jest to najczęściej wybierana przez niego metoda. Jej zaletą jest całkowicie naturalna konsystencja rekonstruowanej piersi oraz dodatkowy efekt estetyczny w obszarze podbrzusza, z którego usuwany zostaje nadmiar tkanki tłuszczowej oraz skóry, który wykorzystany zostaje właśnie do odtworzenia piersi. Taka rekonstrukcja piersi po mastektomii wymaga technik mikrochirurgicznych i zaplecza szpitalnego.
Inną nowoczesną metodą rekonstrukcji piersi jest tak zwana z ang. „reverse expansion”. Metoda polega na umieszczeniu ekspanderoprotezy w loży po mastektomii, wypełnieniu go, a następnie po uzyskaniu odpowiedniego rozciągnięcia tkanek i redukcji wypełnienia ekspandera z jednoczesnym podaniem tkanki tłuszczowej pacjentki, pobranej na drodze liposukcji z miejsca, gdzie występuje w nadmiarze.
Ostateczny efekt otrzymuje się po kilku zabiegach opróżniania ekspandera z jednoczasowym podaniem tkanki tłuszczowej. Po całkowitym opróżnieniu ekspandera, może zostać on usunięty, a pierś dzięki podawanej sukcesywnie tkance tłuszczowej, ma konsystencję zbliżoną do piersi zdrowej. Dodatkową zaletą tej metody rekonstrukcyjnej jest naturalna konsystencja piersi oraz wyszczuplenie rejonów ciała, które poddawane były liposukcji.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii trwa 1-4 godziny, w zależności od sposobu, odbywa się w znieczuleniu ogólnym.
Rekonstrukcja sutka i piersi – kiedy się ją wykonuje?
Rekonstrukcja sutka i piersi dotyczy kobiet po przejściu choroby nowotworowej i mastektomii, kiedy amputowana została pierś oraz w przypadku rzadko występującego zespołu Polanda. Jednym z jego objawów jest jednostronny lub obustronny zanik brodawki sutkowej lub całej piersi.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii – spodziewane efekty
W ramach rekonstrukcji brodawki i piersi po mastektomii pacjentka zyskuje pierś o naturalnej gęstości i konsystencji. W dotyku jest ona praktycznie nie do odróżnienia od pierwotnej. Rekonstrukcja sutka z użyciem skóry pacjentki i za pomocą tatuowania specjalnym barwnikiem pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego efektu. U kobiety wzrasta pewność siebie oraz poprawia się samopoczucie. Rekonstrukcja brodawki i piersi pomaga pacjentkom zachować poczucie kobiecości.
Rekonstrukcja brodawki i piersi – przeciwwskazania
Przed rekonstrukcją piersi po mastektomii lekarz zleci badania niezbędne do znieczulenia dożylnego lub ogólnego takie jak:
- grupa krwi,
- morfologia,
- APTT,
- INR,
- sód i potas,
- chlorki,
- kreatynina,
- anty HBs,
- HBs antygen,
- anty-HCV,
Wymagane jest też zaświadczenie od internisty o ogólnym stanie zdrowia, zaświadczenie od onkologa u pacjentek po mastektomii o braku przeciwwskazań do zabiegu oraz RTG klatki piersiowej.
Rekonstrukcja piersi – cena zabiegu
Zastanawiasz się, ile kosztuje rekonstrukcja piersi? Cena operacji jest zależna od wybranej metody i do ustalenia po konsultacji z lekarzem.*
Niezależnie od kwoty, możesz rozłożyć ją w programie Mediraty na dogodne miesięczne raty, dzięki czemu zabieg jest dostępny dla wszystkich. O szczegóły zapytaj personel Uniestetica.
Na czym polega rekonwalescencja?
Powrót do zdrowia wygląda różnie, w zależności od wybranego sposobu operacji. Normalną aktywność życiową pacjent odzyskuje po około 4-6 tygodniach. W tym czasie nie należy uprawiać sportu.
Czas trwania zabiegu | 1-4h (w zależności od metody) |
Rekonwalescencja | Różnie w zależności od metody. Powrót do normalnej aktywności życiowej po około 4-6 tygodniach. |
Wymagane badania | Badania do znieczulenia dożylnego/ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki,kreatynina, anty HBs, HBs antygen, anty- HCV, EKG, zaświadczenie od internisty, zaświadczenie od onkologa u pacjentek po mastektomii, RTG klatki piersiowej |
Znieczulenie | Ogólne |
Cena | Do ustalenia po konsultacji i zależna od wybranej metody* |
Czas trwania zabiegu |
1-4h (w zależności od metody) |
Rekonwalescencja |
Różnie w zależności od metody. Powrót do normalnej aktywności życiowej po około 4-6 tygodniach. |
Wymagane badania |
Badania do znieczulenia dożylnego/ogólnego: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki,kreatynina, anty HBs, HBs antygen, anty- HCV, EKG, zaświadczenie od internisty, zaświadczenie od onkologa u pacjentek po mastektomii, RTG klatki piersiowej |
Znieczulenie |
Ogólne |
Cena |
Do ustalenia po konsultacji i zależna od wybranej metody* |