Botoks nie tylko na zmarszczki! Odkryj mało znany sposób leczenia migreny

Botoks kojarzy się przede wszystkim z operacjami plastycznymi – dlatego mało osób wie o jego leczniczym zastosowaniu w walce z uporczywymi bólami głowy. Jak wygląda zabieg i jaka jest jego skuteczność?

Zwykły ból głowy czy już migrena?

Ból głowy to popularna dolegliwość, na którą cierpi wielu z nas, często z zupełnie błahych i niegroźnych dla zdrowia przyczyn. Głowa może boleć z powodu niedoboru snu, zmęczenia, stresu, długotrwałej pracy przy komputerze czy słabym nawodnieniu organizmu. Jak więc odróżnić “zwykły” ból głowy od migreny? Czy leczenie migreny botoksem jest dla Ciebie?

Według statystyk na migrenę cierpi od 3 do 10% społeczeństwa. Migrena to powtarzający się, pulsujący ból głowy, występujący z reguły jednostronnie. Jednorazowy atak migreny może trwać od 4 do nawet 72 godzin. U różnych osób stopień nasilenia i częstotliwość występowania ataków migreny może być różna. Prócz samego bólu osoba cierpiąca na migrenę może odczuwać także inne dolegliwości, takie jak np.:

  • nudności,
  • światłowstręt (fotofobia),
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki (fonofobia),
  • przeczulenie na zapachy (osmofobia).

Bóle mogą także nasilać się pod wpływem intensywnych emocji lub wysiłku fizycznego. Bywa, iż przed wystąpieniem epizodu migrenowego pojawia tzw. aura, czyli zespół objawów neurologicznych, takich jak np. zaburzenia widzenia, “mroczki” przed oczami, zaburzenia ostrości wzroku itp.). Nie każdy – nawet silny – ból głowy jest więc migreną.

Gdy nie pomagają leki: botoks na migrenę

Migrenę leczy się zwykle doraźnie i objawowo, poprzez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (przeciwbólowych), a także za pomocą swoistych leków przeciwmigrenowych (działających tylko na ból migrenowy). Niestety, często zdarza się, że leki przyjmowane doraźnie nie są skuteczne w zwalczaniu bólu i przykrego samopoczucia. Na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie skuteczne, gdyż nie wpływa na przyczynę powstawania ataków migrenowych.

Jeśli ataki migreny szczególnie dają Ci się we znaki i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto pomyśleć o metodzie, która trwale usuwa przyczynę bólu, takiej jak np. leczenie migreny botoksem. Z czego wynika wysoka skuteczność tej metody?

Leczenie migreny botoksem

Toksyna botulinowa stosowana jest nie tylko do poprawy wyglądu (w zabiegach medycyny estetycznej), ale także w celach leczniczych. Botoks na migrenę to stosunkowo nowy sposób leczenia uporczywego bólu głowy, który charakteryzuje się wysoką skutecznością – nawet do 80% przypadków.

Jak wygląda leczenie migreny botoksem? Zasada działania jest w tym przypadku bardzo prosta. Leczenie migreny toksyną botulinową polega na ostrzyknięciu mięśni, które mogą zbytnio uciskać na nerwy odpowiedzialne za powstawanie migreny. Botoks rozluźnia mięśnie i pomaga w pozbyciu się uporczywej dolegliwości.

Czy leczenie migreny botoksem jest dla Ciebie? Wskazaniem do wykorzystania tej metody są bóle głowy występujące przynajmniej 15 dni w miesiącu przez okres minimum 3 miesięcy, przy czym przynajmniej przez 8 dni muszą one mieć charakter migrenowy. W celu diagnozy pacjent jest zwykle proszony o prowadzenie dzienniczka migreny.

Efekty terapii obserwowanie są zwykle po przyjęciu serii trzech zastrzyków z botoksu. Co ciekawe, ubocznym skutkiem terapii może być także widoczny efekt wygładzenia i odmłodzenia skóry w miejscu przeprowadzenia ostrzyku.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania! Skontaktuj się z nami!

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!