Profilaktyczna mastektomia: sprawdź, czy jesteś w grupie wysokiego ryzyka

Profilaktyczna mastektomia to zabieg, któremu coraz częściej poddają się kobiety będące w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o zachorowanie na raka piersi. Prewencyjne usunięcie piersi nie musi jednak oznaczać pogorszenia komfortu życia. Sprawdź, czy ten problem może dotyczyć Ciebie!

Czym jest profilaktyczna mastektomia?

Profilaktyczna mastektomia to inaczej zabieg zapobiegawczej amputacji piersi (usunięcia gruczołów piersiowych) u kobiet szczególnie narażonych na rozwój nowotworu (będących w grupie wysokiego ryzyka). Profilaktyczna mastektomia jest najbardziej radykalną formą profilaktyki raka piersi. Decyzja o zabiegu musi być dobrze przemyślana – mimo iż mastektomia może uratować życie wielu kobietom – mastektomia, jak każda operacja, niesie z sobą ryzyko powikłań. Dlatego swoją decyzję warto skonsultować z doświadczonym specjalistą, a sam zabieg wykonać w renomowanej klinice.

Kto znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi?

Od marca ubiegłego roku (2019) zabieg profilaktycznej mastektomii jest refundowany przez NFZ dla kobiet z grupy wysokiego ryzyka. Do grupy tej należą:

  • kobiety ze stwierdzoną mutacją genu BRCA1 i BRCA2,
  • kobiety posiadające bardzo obciążający wywiad rodzinny w kierunku zachorowania na nowotwory złośliwe (czyli takie, które miały min. 2-3 przypadki zachorowania w najbliższej rodzinie).

Szacuje się, że u nosicielek zmutowanego genu ryzyko nowotworu wynosi 56-80%. Warto wiedzieć, że u kobiet z wyżej wymienioną mutacją genową profilaktyczna mastektomia może oznaczać obniżenie ryzyka choroby nawet o 90-95%. Mimo wszystko jednak prewencyjna amputacja piersi nie daje 100% ochrony przed chorobą u żadnej kobiety.

Obawiasz się raka piersi? Dowiedz się więcej o skutecznej profilaktyce nowotworu!

Profilaktyczna mastektomia to nie koniec kobiecości!

Amputacja piersi (o ile nie zamierzasz już mieć dzieci i karmić naturalnie) nie ma znaczącego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Mimo wszystko jednak mastektomia – nawet ta za wskazaniem lekarskim – rodzi wiele obaw. Jedną z najważniejszych jest ta o okaleczenie wyglądu zewnętrznego, pogorszenie komfortu życia (np. w zakresie relacji z partnerem, społecznego napiętnowania oraz własnej samoakceptacji) czy wręcz utratą poczucia kobiecości.

Współczesna medycyna rekonstrukcyjna i estetyczna przekonuje jednak, że nie musi tak być. Profilaktyczna mastektomia jest często połączona od razu z zabiegiem rekonstrukcji piersi. Do popularnych metod rekonstrukcji biustu należy wszczepienie tkanek własnych (np. pobranych z okolicy brzucha) lub implantu.

Warto wiedzieć!

Szczególnie polecaną metodą rekonstrukcji piersi po mastektomii jest odbudowa za pomocą tkanek własnych, pobranych z okolicy brzucha pacjentki. Metoda ta wymaga użycia zaawansowanych technik mikrochirurgicznych. Polega na przeszczepieniu fragmentu skórno-tłuszczowego wraz z naczyniami krwionośnymi w miejsce usuniętych gruczołów piersiowych. Zaletą metody jest fakt, iż zrekonstruowana pierś najbardziej (w stosunku do innych metod) przypomina w konsystencji i wyglądzie naturalną pierś sprzed zabiegu. Efekty prezentują się bardzo naturalnie i są nie do wychwycenia na pierwszy rzut oka – co oznacza, że możesz śmiało np. korzystać z basenu w kostiumie kąpielowym, nosić sukienki z dekoltem itp

Profilaktyczna mastektomia z rekonstrukcją: cena

Cena zabiegu wraz z rekonstrukcją ustalana jest zawsze indywidualnie, zależnie od poziomu skomplikowania zabiegu. Warto pamiętać, że całkowita rekonstrukcja piersi jest zawsze zabiegiem czasochłonnym i skomplikowanym. Koszt zabiegu – zależnie od wybranej metody – wynosi z reguły od 6 000 do 22 000 zł.

Warto wiedzieć!

Zabieg profilaktycznej mastektomii jest refundowany przez NFZ, dlatego nie musi wiązać się z wygórowanymi kosztami dla Ciebie! Aby móc wykonać go nieodpłatnie, warto wybrać ośrodek Breast Unit, czyli jedno z miejsc specjalizujących się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu raka piersi.

Masz pytania? Chętnie na wszystkie odpowiemy! Skontaktuj się z nami!

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!