Uważaj, gdzie umawiasz się na zabieg! Jak sprawdzić, czy masz do czynienia z lekarzem-profesjonalistą?

Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, należy sprawdzić informacje nie tylko o jego przebiegu, efektach i cenie – ale przede wszystkim o osobie, u której decydujemy się go wykonać. Jak sprawdzić lekarza? Po czym poznać, że jesteś w dobrych rękach i masz do czynienia z profesjonalistą? O co zapytać i na co zwrócić uwagę?Czym może grozić zabieg wykonany przez niedoświadczoną osobę lub w nieodpowiednich warunkach?

Powikłania po operacji plastycznej: o czym warto wiedzieć?

Operacje plastyczne, jak wszystkie inne zabiegi medyczne, zawsze wiążą się z ryzykiem powikłań. Najczęstsze powikłania po operacji plastycznej to m.in.:

  • infekcje i nieprawidłowo gojące się rany,
  • nieestetyczne blizny,
  • sztucznie wyglądające, karykaturalne efekty,
  • odkształcenie się lub przesunięcie nieprawidłowo umieszczonych implantów,
  • reakcje alergiczne,
  • powikłania związane z zastosowaniem narkozy lub znieczulenia miejscowego.

Warto zauważyć, że ryzyko wystąpienia tych i innych powikłań po operacji plastycznej jest minimalne, jeśli korzystamy z usług doświadczonego lekarza specjalisty. Znacznie wzrasta ono jednak w sytuacji, gdy lekarz nie posiada odpowiednich uprawnień i doświadczenia. Tak samo, gdy zaniedbuje kwestie związane z odpowiednim przygotowaniem do zabiegu (wywiad lekarski, przeprowadzenie niezbędnych badań, fachowe dobranie metody zabiegu do indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta). Do powikłań może dojść także wtedy, gdy zabieg nie odbywa się w odpowiednio czystych i sterylnych warunkach lub lekarz zaniedbuje kwestie higieny.

Dobry czy zły lekarz? Opinie mają znaczenie!

Po czym poznać, że wybrany przez Ciebie specjalista to doświadczony lekarz? Opinie innych zadowolonych pacjentów świadczą o tym najlepiej. Poszukaj ich wśród znajomych lub w internecie – na forach i grupach na Facebooku. Duża ilość pozytywnych opinii może świadczyć o renomie lekarza i wysokim zaufaniu, jakim darzą go pacjenci. Jeśli jednak przeważają opinie negatywne lub lekarz nie jest nikomu znany – bądź ostrożny i sprawdź możliwie jak największą liczbę dostępnych źródeł.

Rada: Zanim podejmiesz decyzję odnośnie wyboru specjalisty, koniecznie poproś lekarza o portfolio ze zdjęciami efektów wykonywanych przez niego operacji.

Zanim zdecydujesz się na wybór lekarza, który ma przeprowadzić operację plastyczną, upewnij się, że posiada on niezbędne uprawnienia i deklarowaną wiedzę. Jak sprawdzić lekarza? Wiele możesz wywnioskować już z samego wyglądu gabinetu lekarskiego oraz rozmowy. Gabinet znajdujący się w obskurnym pomieszczeniu lub takim, które pozostawia wątpliwości co do czystości, powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zwróć uwagę także na sposób przeprowadzania wywiadu przez lekarza. Czy zadaje ogólne pytania na temat stanu Twojego zdrowia? Czy zleca Ci badania przed zabiegiem? Doradza i odradza najlepsze dla Ciebie możliwe rozwiązania? Wyczerpujący wywiad i empatyczne podejście świadczy o profesjonalnym podejściu do pacjenta. Dobry lekarz powinien także wykazać się wyrozumiałością (Twoje obawy przed zabiegiem są uzasadnione) i cierpliwością (np. odpowiadając na Twoje liczne pytania).Jak sprawdzić lekarza? Co powinno Cię zaniepokoić?

Rada: Nie ufaj lekarzowi, który bezkrytycznie zgadza się na każdą Twoją propozycję. Nie każda operacja plastyczna jest dla wszystkich i nie każdy wymarzony efekt jest możliwy do uzyskania u każdego pacjenta! Przy ocenie, czy dany zabieg jest dla Ciebie, lekarz powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim Twój stan zdrowia. Specjalista musi sprawdzić wyniki badań a także predyspozycje anatomiczne. Zapytaj lekarza, czemu służą konkretne badania i jak dokładnie wygląda zabieg – profesjonalista powinien bez wahania udzielić Ci rzetelnej odpowiedzi.

Sprawdź uprawnienia lekarza! Opinie to nie wszystko

Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, koniecznie zacznij od sprawdzenia lekarza. Pierwszym miejscem, do jakiego warto zajrzeć, jest Rejestr Naczelnej Izby Lekarskiej, w którym potwierdzisz, że dana osoba faktycznie posiada dyplom i uprawnienia lekarskie w danej specjalności.

Następnie warto zajrzeć na serwisy służące do oceny lekarzy przez pacjentów, np. ZnanyLekarz.pl, który gromadzi rzetelne i wyczerpujące opinie o lekarzach, pisane przez zweryfikowanych użytkowników.

Masz pytania? Na wszystkie chętnie odpowiemy! Skontaktuj się z nami!

Ogólne

Comments are disabled.

Rejestracja
Covid-19 Sprawdź!